

The B-Compaq car seat is designed for small cars and growing families, offering safety and comfort in a space-saving design. With a closed protective shell and compact footprint, it fits seamlessly into smaller vehicles or multi-seat configurations, making it ideal for modern family life. The LUX COLLECTION combines thoughtful design with comfort, featuring soft, high-quality fabrics that are gentle on your child's skin. Easy to install and adjust, the B-Compaq ensures a secure and comfortable ride for your little one, giving parents peace of mind on every journey.
The B-Compaq car seat is designed for small cars and growing families, offering safety and comfort in a space-saving design. With a closed protective shell and compact footprint, it fits seamlessly into smaller vehicles or multi-seat configurations, making it ideal for modern family life. The LUX COLLECTION combines thoughtful design with comfort, featuring soft, high-quality fabrics that are gentle on your child's skin. Easy to install and adjust, the B-Compaq ensures a secure and comfortable ride for your little one, giving parents peace of mind on every journey.
| Product Dimension (cm) | 68.5H x 44W x 52L |
| Product Weight (kg) | 9.9 |
| Package Dimension (cm) | 54L x 72H x 46W |
| Package Weight (kg) | 10.6 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | Yes |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward & Rear - Extended (Up to 30 Months) |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
| Product Dimension (cm) | 68.5H x 44W x 52L |
| Product Weight (kg) | 9.9 |
| Package Dimension (cm) | 54L x 72H x 46W |
| Package Weight (kg) | 10.6 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | Yes |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward & Rear - Extended (Up to 30 Months) |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.