

The Graphene EA offers advanced safety, everyday ease, and a compact design optimised for small cars, making it a great choice for growing families.
Designed with your child’s safety in mind, the Graphene EA features our patented Torso Side Impact Cushion Technology (SICT), delivering superior side-impact protection where it’s needed most, and secure ISOFIX installation giving you peace of mind on every journey.
Comfort meets convenience with an easy-adjust headrest and harness that adapt as your child grows. The slimline, compact design saves valuable back seat space, perfect for fitting multiple seats or leaving room for passengers.
Discover the LUX COLLECTION - where premium design meets superior comfort. Made with recycled fabrics including seawool, LUX is soft on skin and thoughtfully crafted to enhance your parenting experience.
The Graphene EA offers advanced safety, everyday ease, and a compact design optimised for small cars, making it a great choice for growing families.
Designed with your child’s safety in mind, the Graphene EA features our patented Torso Side Impact Cushion Technology (SICT), delivering superior side-impact protection where it’s needed most, and secure ISOFIX installation giving you peace of mind on every journey.
Comfort meets convenience with an easy-adjust headrest and harness that adapt as your child grows. The slimline, compact design saves valuable back seat space, perfect for fitting multiple seats or leaving room for passengers.
Discover the LUX COLLECTION - where premium design meets superior comfort. Made with recycled fabrics including seawool, LUX is soft on skin and thoughtfully crafted to enhance your parenting experience.
| Product Dimension (cm) | 37.5H x 44W x 52L |
| Product Weight (kg) | 7.8 |
| Package Dimension (cm) | 54L x 72H x 46W |
| Package Weight (kg) | 9.2 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | No |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | Yes |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward & Rear - Extended (Up to 30 Months) |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
| Product Dimension (cm) | 37.5H x 44W x 52L |
| Product Weight (kg) | 7.8 |
| Package Dimension (cm) | 54L x 72H x 46W |
| Package Weight (kg) | 9.2 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | No |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | Yes |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward & Rear - Extended (Up to 30 Months) |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.