Best car seat I’ve had.
I absolutely love this car seat it’s easy to use and also clean, iv used it now for both of my younger kids for a year each and not one problem ever.

Select a rating to filter the reviews.
5.0
1 review
100% would recommend this product
1 review
Best car seat I’ve had.
I absolutely love this car seat it’s easy to use and also clean, iv used it now for both of my younger kids for a year each and not one problem ever.
Select a rating to filter the reviews.
5.0
1 review
100% would recommend this product
1 review
Best car seat I’ve had.
I absolutely love this car seat it’s easy to use and also clean, iv used it now for both of my younger kids for a year each and not one problem ever.
Usage and Installation
Safety
Convenience
Comfort
Built for babies from Newborn up to 12 months, this Joie infant capsule provides best-in-class safety features with a
parent-friendly design—ensuring baby is protected and comfortable on every journey.
Usage and Installation
Safety
Convenience
Comfort
Built for babies from Newborn up to 12 months, this Joie infant capsule provides best-in-class safety features with a
parent-friendly design—ensuring baby is protected and comfortable on every journey.
| Product Dimension (cm) | 43.5W x 58.5H x 66L |
| Product Weight (kg) | 4.75 |
| Package Dimension (cm) | 52.5L x 75.6H x 46W |
| Package Weight (kg) | 10.67 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Storage Pocket | No |
| Hood | Yes |
| Isofix Compatible | Yes |
| Cup Holder | No |
| Travel System Compatible | Yes |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
| Product Dimension (cm) | 43.5W x 58.5H x 66L |
| Product Weight (kg) | 4.75 |
| Package Dimension (cm) | 52.5L x 75.6H x 46W |
| Package Weight (kg) | 10.67 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Storage Pocket | No |
| Hood | Yes |
| Isofix Compatible | Yes |
| Cup Holder | No |
| Travel System Compatible | Yes |
| Inbuilt Harness | Yes |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Seat Insert | Yes |
| Arm Rest | No |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.