Great booster
Great booster seat for the grandparents car. Comfy for my daughter and she likes the cup holders!

Select a rating to filter the reviews.
5.0
2 reviews
100% would recommend this product
2 reviews
Great booster
Great booster seat for the grandparents car. Comfy for my daughter and she likes the cup holders!
Lightweight and Convenient
Definitely perfect for our trip, stayed in one piece for the flight and strapped in easily for our rental and for ride shares.
Select a rating to filter the reviews.
5.0
2 reviews
100% would recommend this product
2 reviews
Great booster
Great booster seat for the grandparents car. Comfy for my daughter and she likes the cup holders!
Lightweight and Convenient
Definitely perfect for our trip, stayed in one piece for the flight and strapped in easily for our rental and for ride shares.
COMFORT
CONVENIENCE
SAFETY
The Trillo car seat is designed for children from 4 to 8 years approx., featuring a built-in 7-point height adjustment to grow with your child and provide lasting comfort.
COMFORT
CONVENIENCE
SAFETY
The Trillo car seat is designed for children from 4 to 8 years approx., featuring a built-in 7-point height adjustment to grow with your child and provide lasting comfort.
| Product Dimension (cm) | 69H x 48W x 39L |
| Product Weight (kg) | 4.58 |
| Package Dimension (cm) | 49.5L x 93.6H x 42.5W |
| Package Weight (kg) | 4.73 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | No |
| Seat Insert | No |
| Arm Rest | Yes |
| Product Dimension (cm) | 69H x 48W x 39L |
| Product Weight (kg) | 4.58 |
| Package Dimension (cm) | 49.5L x 93.6H x 42.5W |
| Package Weight (kg) | 4.73 |
| Seat Protector | No |
| Country Of Origin | CHINA |
| Additional Side Impact Protection | Yes |
| Storage Pocket | No |
| Hood | No |
| Isofix Compatible | No |
| Cup Holder | No |
| Facing | Forward |
| Travel System Compatible | No |
| Inbuilt Harness | No |
| Seat Insert | No |
| Arm Rest | Yes |
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.
We offer an exchange, store credit or refund within 30 days of purchase or, an exchange or store credit after 30 days. For members of BBfamily, it's extended to 60 days. Terms and conditions apply.
Excluded from returns:
View our full Change of Mind Returns Policy here.